بازرسی ایمنی برق و سیستم‌های اتصال به زمین ( ارتینگ)

به منظور حفظ سلامت افراد تجهیزات و دستگاه‌هایی که به هر نحو با برق سروکار دارند، در مقابل خطرات ناشی از اتصال کوتاه ایجاد و بهینه سازی سیستم اتصال به زمین (ارتینگ) از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. وظیفه سیستم اتصال به زمین هدایت جریان خطرناک به وجود آمده ناشی از اشکالات تأسیساتی یا خطای انسانی به سمت زمین و دفع آن است.
انواع سیستم‌های اتصال به زمین که با توجه به موقعیت و کاربری، مورد استفاده قرار می‌گیرند، شامل سیستم‌های IT ،TT ،TNS ،TNC ،TNCS هستند.
 به کارگیری یک سیستم اتصال به زمین کارآمد و مناسب، می‌تواند از بروز خسارت‌های جانی و مالی جبران‌ناپذیری جلوگیری کند.
نصب سیستم ارتینگ بسیار حساس است و بر اساس موقعیت مکانی، شرایط اب و هوایی و میزان مقاومت زمین طراحی و نصب می‌شوند. برای تشخیص این موارد به یک تیم متخصص و حرفه‌ای نیاز است و در صورتی که نصب سیستم ارتینگ به صورت غیرحرفه‌ای و غیر اصولی انجام گیرد امکان ایجاد خسارت جبران ناپذیری وجود دارد.

طراحی و راه اندازی سیستم‌های ارتینگ و صاعقه گیر/ تست ارت/ تاییدیه ارت/ چاه ارت

شرکت پارس هیرانیک بالغ بر ده سال تجربه و  انجام پروژه‌های متعدد در نقاط مختلف کشور، همواره تلاش نموده است تا در بخش‌های طراحی تأمین تجهیزات و اجرای سیستم‌های اتصال به زمین (ارتینگ) باعث افزایش ضریب ایمنی در این زمینه گردد.
در هنگام اجرای سیستم اتصال به زمین، جهت توزیع یکنواخت ایمن و مناسب جریان الکتریکی، نکات مختلف سیستم را به هم متصل می‌نماید تا به اصطلاح اتصال هم پتانسیل به وجود آید. این فرآیند را همبندی الکتریکی گویند که نقش بسزایی در کارآمدی سیستم اتصال به زمین دارد.

طراحی و راه اندازی سیستم‌های ارتینگ و صاعقه گیر در شیراز/ تاییدیه چاه ارت

تست سیستم صاعقه گیر

صاعقه یکی از پدیده‌های جالب و شگفت انگیز در جهان است. این پدیده بر اثر تخلیه بار‌های الکتریکی بین ابر و زمین در کسری از ثانیه اتفاق می‌افتد. در صورت برخورد صاعقه با تأسیسات و یا مکان‌های مسکونی یا تجاری، خسارت‌های شدید ایجاد می‌گردد که برای جلوگیری از این خسارت‌ها، دو نوع حفاظت مورد نیاز است:

حفاظت نوع اول

شامل جذب انتقال و دفع ایمن ضربه صاعقه (Lightning Strike)  از محل برخورد تعیین شده، به محل اتصال به زمین است.
برای این منظور از صاعقه گیر‌های الکترونیکی، قفس فارادی یا صاعقه گیر‌های ساده تک میله‌ای به انضمام هادی‌های نزولی و الکترود‌های زمین استفاده می‌شود.

صاعقه گیر الکترونیکی. قفس فاراده

حفاظت نوع دوم

شامل حفاظت در برابر اثرات ناشی از اضافه ولتاژ‌های برخورد مستقیم یا غیر مستقیم و یا کلید زنی است. باید توجه داشت که تا شعاع ۲ کیلومتری محل برخورد صاعقه جریان‌های القایی می‌توانند برای سیستم‌های الکتریکی یا الکترونیکی آسیب‌زا باشند. به منظور حفاظت موثر در مقابل اثرات ثانویه صاعقه می‌بایست بر اساس تقسیم بندی زون‌ها که در استاندارد ICE 62305-4 آمده است و در مجموع مطابق تصویر، شامل پنج زون می‌شود، از ارستر‌های با کلاس حفاظتی مناسب استفاده نمود.

ارستر

از این رو شرکت پارس هیرانیک ایرانیان با چندین سال سابقه در طراحی سیستم‌های صاعقه گیر به همراه تیمی مجرب و ماهر آماده خدمت به مشتریان محترم است.

سوالات متداول :

سیستم مورد تایید ارت TNC-S است.

گواهینامه‌هایی که برای سیستم ارتینگ صادر می‌شوند برای پمپ بنزین‌ها 6 ماه و برای کارخانجات و شرکت‌ها یک سال اعتبار دارد.

بله تمام تجهیزاتی که با برق کار می‌کنند نیاز به طراحی و اجرای سیستم ارتینگ دارند.

بله تمام دریچه‌های حوضچه مخازن بنزین و گاز باید مجهز به اتصال به زمین و در محل لولا مجهز به جامپر باشند.

WeCreativez WhatsApp Support
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟