بازرسی تاور کرین

تاور کرین چیست؟

تاورکرین یک ماشین غول‌پیکر است که امکان حمل بارهای سنگین را در پروژه‌های عمرانی فراهم می‌کند.

این جرثقیل‌ها نقل و انتقال انواع بار را به صورت عمودی، افقی، در ارتفاع‌های متفاوت و با درجه بالای انعطاف‌پذیری مقدور می‌سازد.

تاورکرین‌ همانطورکه وسیله بسیار کارآمدی است به دلیل نزدیکی به محل تردد افراد خطرات بسیار زیادی را در پی دارد. خطراتی چون:

  • سقوط اجسام سنگین بر سر افراد و ماشین‌ها
  • سقوط و واژگونی کل سازه

که در صورت بروز هر یک از اتفاقات فوق خسارات سنگین جانی و مالی را در پی خواهد داشت.

تاورکرین ها باید به صورت دوره ای حداقل سالی یک بار مورد بازرسی و بازرسی قرار گیرند.

از موارد مهم ایمنی در تاورکرین، اپراتور تاور است که باید فردی آموزش دیده و با تجربه باشد چرا که بسیاری از حوادث براثر کم تجربگی، عجله و عدم توانایی اپراتور تاورکرین در استفاده ایمنی از این تجهیز می‌باشد.

از موارد مهم دیگر، پیمانکار نصب تاورکرین است که باید از اشخاص ذی‌صلاح استفاده شود چرا که در زمان برپایی تاورکرین باید طبق اصول ایمنی و استاندارد ایمنی برپایی انجام شود به‌طور مثال یکی از موارد مهم قفل شاریوت می‌باشد که متاسفانه بارها دیده شده که در زمان راه‌اندازی و برپایی تاور از مدار خارج می‌گردد.

قطعه‌ای در نوک فلش به‌نام چشم گاوی یا سوکت گوه‌ای وجود دارد که در صورت نصب غیر صحیح می‌تواند باعث عدم حرکت شاریوت شود. یا قطع‌کن تناژ تاورکرین که در صورت باربرداری بیش از حد مجاز باعث قطع شدن مدار برقی شده واز فشار بیش از حد و سقوط تاورکرین جلوگیری می‌کند.

بنابراین چک کردن و بازرسی تمامی این قطعات و مدار به‌صورت روتین ودوره‌ای بسیار مهم بوده و باعث پیشگیری از بروز حوادث مرتبط با تاورکرین می‌گردد.

شرکت پارس هیرانیک با انجام دقیق بازرسی تاورکرین از نوک فلش تا کله‌قندی، کانتر‌فلش و تمامی سازه تاورکرین این اطمینان را به کارفرما می‌دهد که تمامی موارد را کنترل می‌نماید و در قالب گزارش جامع ارائه می‌دهد.

پس از پایان بازرسی و در صورت عدم مغایرت با موارد ایمنی گواهینامه تاورکرین صادر می‌گردد.

Previous
Next