بالابر‌‌ها ماشین‌هایی هستند که برای حمل کردن انسان و یا بار، انجام کار در ارتفاع و همچنین منتقل نمودن بار در خطوط تولید مورد استفاده قرار می‌گیرند.

بالابر‌‌ها تجهیزاتی هستند که در بسیاری از زمینه‌های صنعتی و تجاری به کار برده می‌شوند.

و از آنها به منظور انتقال کالا‌‌ها در انبار‌‌ها و یا تخلیه‌ی بار از کامیون‌ها و دیگر موارد استفاده می‌شود.

مکانیزم‌های گوناگونی برای امر بالا بری مورد استفاده قرار می‌گیرد که وجه تمایز‌‌های زیادی با ماشین‌های مکانیکی همانند جرثقیل‌ها، لیفتراک‌ها و سایر کشنده‌ها دارند.

بازرسی بالابر و آسانسور
بالابر

انواع بالابر‌‌ها

بالابر‌‌ها به طور کلی به دو نوع تقسیم بندی می‌شوند:

1- بالابر‌‌های سیار

2- بالابر‌‌های ثابت

ویژگی‌های بالابر هیدرولیکی آکاردئونی

بالابر هیدرولیکی آکاردئونی در دو نوع ثابت و سیار موجود است. آنها توسط باطری و یا با الکتروموتوری که به برق تک فاز و یا سه فاز متصل است، فعال می‌شود. این بالابرهیدرولیکی می‌توانند چرخ‌های مختلفی داشته‌ باشند که با توجه به کیفیت و ساختار چرخ‌ها بر روی سطوح مختلف چون سنگ و سرامیک، خاک، آسفالت و غیره می‌تواند حرکت نماید. این نوع از کاربردی‌ترین و مطمئن‌ترین سیستم‌های لیفت تولیدی است که در سطح بین‌المللی برای مصارف صنعتی و حمل افراد مورد استفاده فراوان قرار می‌گیرد.

این بالابر هیدرولیکی مجهز به جک‌های جانبی است که کار این جک‌ها ثابت کردن دستگاه و برقراری تعادل است. قطعات به کار رفته شده در این سیستم از استاندارد و کیفیت بالایی برخوردار بوده به طوری که در شرایط خاص جوی مانند هوای شرجی قابل استفاده هستند. قطعات به کار رفته شده در بالابر هیدرولیکی آکاردئونی در برابر اکسایش، فرسایش و پوسیدگی مقاوم بوده و با رنگ کوره‌ای صنعتی قطعات آن رنگ آمیزی شده تا دوام بالا‌تری در برابر عوامل محیطی و مواد خورنده داشته باشند.

قیمت فروش آن با توجه به ابعاد، جنس قطعات به کار رفته شده، کیفیت و وزن، ظرفیت و کاربرد، می‌تواند متفاوت گردد.

بالابر هیدرولیکی آکاردئونی

سیستم فرمان اضطراری در کنار شیر هیدرولیک برقی وظیفه‌ی کنترل حرکات کل سیستم را بر عهده دارد. این مدل دارای سیستم‌های حفاظت الکتریکی بوده و الکتروموتور آن از نوع تک فاز و سه فاز می‌تواند انتخاب شود.

در این نوع بالابر هیدرولیکی میکروسوئیچی قرار دارد که به صورت اتوماتیک حرکت آن را متوقف می‌کند.

بالابر هیدرولیکی آکاردئونی دارای شیر‌‌هایی است که با آنها می‌تواند سرعت و فشار را به صورت دلخواه متناسب با بار قابل حمل تنظیم کرد.

بالابر هیدرولیکی آکاردئونی مجهز به دو نوع جک به نام‌های جک هیدرولیکی یک طرفه و جک‌های پیچی جانبی است. جک‌های هیدرولیکی یک طرفه باعث حرکت رو به بالا شده و جک‌های جانبی باعث حفظ تعادل و ثابت کردن وضعیت شاسی بالابر می‌شود. جک‌های بالابر هیدرولیکی از مقاوم‌ترین فلزات تشکیل شده‌اند که با آبکاری کروم در برابر پدیده‌های مخربی چون اکسایش، خوردگی اسیدی، خوردگی بازی، فرسایش و ساییدگی مقاوم سازی شده‌اند.

نگهداری، تعمیر و نصب این مدل راحت بوده و اتصالات به کار رفته در آنها از استحکام بالایی برخوردار است.

ویژگی‌های بالابر هیدرولیکی ثابت

بالابر هیدرولیکی ثابت زنجیری و کابلی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که زنجیر یا کابلی متصل به سبد بالابر بوده و وقتی موتور روشن می‌شود بالابر به حرکت در می‌آید. ایمنی این مدل نسبت به نوع آکاردئونی بسیار کم بوده و باید بازرسی‌های مداوم صورت بگیرد.

بالابر‌‌ها همانطور که خادم خوبی برای ما هستند می‌توانند باعث آسیب و ایجاد خطر شوند. عدم بکار گیری صحیح، عدم عملکرد و معیوب بودن تجهیزات کنترلی می‌تواند باعث ایجاد خطر گردد.

بازو‌‌های آن همانند یک تلسکوپ به وسیله‌ی جک هیدرولیکی از یکدیگر جدا می‌شوند و امکان کار در فضای باز و بدون مانع را فراهم می‌آورند.

ویژگی‌های بالابر هیدرولیکی تلسکوپی

بالابر هیدرولیکی تلسکوپی، برج پیما هستند که در هر ارتفاعی قابلیت استفاده را دارا است. آنها می‌توانند در زوایای مختلف به صورت عمودی و افقی و مایل قرار گرفته و عملکرد خود را داشته باشند.
این بالابر توسط خودرو و افراد قابل یدک است که می‌توان از داخل کابین و یا از بیرون کابین کنترل کرد. با توجه به الکتروموتور و نوع سیم پیچی دستگاه می‌تواند در انواع سه فاز و تک فاز انتخاب شود.
بازو‌‌های
آن همانند یک تلسکوپ به وسیله‌ی جک هیدرولیکی از یکدیگر جدا می‌شوند و امکان کار در فضای باز و بدون مانع را فراهم می‌آورند.

بازرسی دوره‌ای و سالیانه از این تجهیزات کمک شایانی در شناسایی خطرات نموده و باعث جلوگیری از بروز حوادث می‌گردد. شرکت پارس هیرانیک ایرانیان با سابقه ای درخشان در بازرسی آسانسور و بالابر‌‌ها با تیمی مجرب آماده خدمت به مشتریان عزیز است.

WeCreativez WhatsApp Support
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟