بازرسی جرثقیل و لیفتراک

لیفتراک چیست؟

لیفتراک و جرثقیل دو تجهیز سنگین مهم هستند که در صنایعی مانند معدن، ساخت و ساز و تدارکات مورد استفاده قرار می‌گیرند.

لیفتراک‌ها برای حمل مواد بسیار سنگین از یک مکان به مکان دیگر استفاده می‌شوند و توسط چنگال جلویی که روی تخته‌هایی که وسایل حمل می‌کنند، کار می‌کنند. آنها مانند وسایل نقلیه کوچک برای حرکت در مکان‌هایی مانند انبارها، کارخانه‌ها و مکان‌های ذخیره سازی عمل می‌کنند.

جرثقیل‌ها همچنین برای حمل بار‌های سنگین با بلند کردن آنها به ارتفاعات زیاد و جابجایی آنها به جای دیگر عمل می‌کنند. مانند سایر تجهیزات، لیفتراک‌ها و جرثقیل‌ها باید بازرسی و نگهداری شوند تا استفاده از آنها در ساعات کاری ایمن بماند.

ویژگی لیفتراک

لیفتراک داراری اجزای مهمی است که در عملکرد آن بسیار مهم است و در صورتی که دارای نقص باشند می‌تواند حوادث بسیار مهمی را ایجاد کند بازرسی مداوم و دوره‌ای از این تجهیزات بسیار مهم است. بازرسی ایمنی سالیانه می‌تواند نقش مهمی در جلوگیری از حوادث داشته باشد. شرکت پارس هیرانیک با انجام بازرسی‌های تخصصی ادواری از تمام قسمت‌های لیفتراک و اطمینان از جهت عملکرد آن‌ها تضمین می‌نماید که این وسیله به صورت ایمن عمل نماید.

Previous
Next
Previous
Next

جرثقیل چیست؟

جرثقیل در واقع یک نوع ماشین، دکل یا سازه مرتفعی است که توسط طناب و قرقره‌هایی برای بالا کشیدن یا پایین آوردن اشیا از آن استفاده می‌شود. این دستگاه با استفاده یک یا چند ماشین ساده برای ایجاد مزیت مکانیکی و در نتیجه حرکت بار‌های فراتر از توانایی طبیعی یک انسان است. جرثقیل معمولا در صنعت حمل و نقل برای بارگیری و تخلیه یا برای حرکت اجسام به کار می‌رود. کاربرد آنها عمدتا در صنایع ساختمانی یا سازه‌های عظیم دیگر است. جرثقیل‌هایی که در صنایع ساختمانی از آنها استفاده می‌شود اغلب به طور موقت نصب می‌شوند و البته می‌توان آنها را روی زمین یا بر روی وسایل نقلیه مخصوصی نیز نصب کرد.

نحوه کنترل انواع جرثقیل

جرثقیل‌ها به دو روش کنترل می‌شوند. در روش اول یک کاربر درون کابینی که همراه جرثقیل حرکت می‌کند نشسته و توسط دکمه‌هایی که با یک کابل به ایستگاه کنترل وصل هستند، جرثقیل را کنترل می‌کند. در روش دیگر از روش کنترل بیسیم استفاده می‌شود. در هر صورت اپراتور مذکور مسئول ایمنی جرثقیل و جان افرادی است که در ارتباط با جرثقیل کار می‌کنند.

Previous
Next
Previous
Next

ویژگی جرثقیل

جرثقیل از زمان‌های بسیار دور و به صورت ابتدایی نقش بسیار مهمی در جایه‌جایی بار‌های سنگین داشته است و به مرور زمان جرثقیل‌ها هم دستخوش تغییراتی شده و به شکل امروزی در آمده‌ است.

این تجهیزات از بار‌های 500 کیلوگرمی تا بار‌های چند هزار تنی را جابه‌جا می‌کنند و در انواع مختلفی وجود دارند، جرثقیل‌های سقفی، متحرک و دریایی که باز هر کدام از موارد ذکر شده دارای زیرشاخه‌های مختلفی هستند این تجهیزات خاص همانطور که خادم ما هستند می‌توانند خطرآفرین‌ باشند چرا که در صورت عدم عملکرد صحیح یا غیر ایمن می‌توانند باعث ایجاد آسیب جبران‌ناپذیری گردند. بنابراین کنترل کردن و بازرسی مداوم و دوره‌ای این تجهیزات بسیار مهم بوده و باید انجام شود.

شرکت پارس هیرانیک با انجام بازرسی دقیق و تخصصی تمام قسمت‌های جرثقیل و بررسی تمام اجزا مهم و دخیل در امر ایمنی توانسته است کمک شایانی به منابع بنماید تا از وقوع حوادثی که هم خسارات سنگین جانی و مالی را در پی دارد، جلوگیری نماید.

سوالات متداول

مرجع بازرسی جرثقیل‌ها استاندارد‌های ASME و BC هستند.

  • سنسور صندلی اپراتور لیفتراک
  • کمربند صندلی اپراتور لیفتراک
  • دارای پلاک مشخصات واضح
  • MARKING شاخک لیفتراک

مدت زمان گواهینامه‌های جرثقیل موبایل و برجی 6 ماهه و لیفتراک‌ها و جرثقیل های سقفی یک ساله هستند.

WeCreativez WhatsApp Support
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟