بازرسی سیستم‌های اطفاء حریق

بازرسی و استفاده درست از سیستم اعلام حریق، میتواند جلوی بسیاری از خطرات جانی و مالی را بگیرد

این سیستم مجموعه ای از تجهیزات اعلام حریق نظیر دتکتور دود، حرارت، شعله و گاز است که برای تشخیص علائم حریق و هشدار دادن از طریق آژیر‌ها و فلاشر‌ها استفاده می‌شود.

بازرسی سیستم اعلام و اطفاء حریق بصورت دوره‌ای بسیار مهم و ضروری است چرا که عملکرد این سیستم در زمان مورد نیاز باعث بوجود آمدن خسارات شدید مالی و جانی می‌گردد.

شرکت پارس‌هیرانیک با بکارگیری تجهیزات تخصصی بازرسی تمامی این تجهیزات را اعم از کنترل پنل، دتکتور‌ها، پمپاژ سیستم اطفاء حریق، نازل‌ها و ما بقی موارد را مورد تست و آزمایش قرار می‌دهد.

سوالات متداول

در صورت فعال شدن پیغام هشدار تنها راه قطع کردن هشدار ریست کردن کنترل پنل است.

در بازدید‌های دوره‌ای، نمودار ثبت شده توسط سیستم چک می‌شود. بازدید دیداری از بخش‌های مختلف انجام می‌شود تا مشخص شود که آیا تغییر احتمالی که در معماری یا چیدمان فضا انجام شده بر کارایی سیستم تاثیر داشته است یا خیر. سیستم مجددا ریست شده و در صورت نیاز قطعات آن جایگزین شده و یا قطعاتی به آن اضافه می‌شود. ولتاژ  باتری‌ها بررسی می‌شود.

هرگونه نقص برجسته باید ثبت و به مشتری گزارش شود، جزئیات در دفترچه مشخص ثبت شود و گواهی بازرسی و سرویس صادر شود.

علاوه بر موارد مشخص شده در بازرسی‌های دوره‌ای کارایی و عملکرد قطعات زیر نیز باید هر 12 ماه یکبار تست شود.

شستی‌ها، دتکتور‌ها، دتکتور‌های حرارتی، دودی، بیم، نمونه‌بردار، کربن مونواکسید، شعله، مولتی و باتری‌ها و منبع‌های تغذیه باید تست شوند.

دتکتور‌های اپتیکال به طور استاندارد 10 سال عمر می‌کنند. با این وجود دتکتور‌ها باید براساس نیاز‌های محیطی که در آن نصب شده‌اند کالیبره شده و تاثیر عوامل مخرب محیطی بر روی آن‌ها سنجیده شود. به عنوان مثال دتکتوری که در محیط‌های پر گرد و غبار نصب می‌شود از دتکتور‌هایی که در محیط‌های تمیز نصب می‌شوند زود‌تر فرسوده می‌شود.

طبق الزامات BS-5839 Part 1 سیستم اعلام حریق نصب شده باید حداقل سالی دو مرتبه چک شود. در این بازدید بازرسین  بخش‌های مختلف سیستم را بررسی می‌کنند.

WeCreativez WhatsApp Support
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟