منتشر شده

نحوه خواندن جدول بار جرثقیل

چگونه جدول بار جرثقیل (load chart) را بخوانیم؟

هر جرثقیل یک جدول بار دارد که به صورت خلاصه امکانات و ظرفیت‌های آن جرثقیل را مشخص می‌کند. جزئیات و ویژگی‌های آن را بیان می‌کند و نشان می‌دهد که چگونه با تغییر شعاع کاری و زاویه، ظرفیت‌های بالابری تغییر می‌کند. اگر قبل از اجاره کردن یا استفاده از یک جرثقیل در یک پروژه خاص، جدول بار آن را به درستی بررسی نکنید، ممکن است به ظرفیتی بیشتر یا کمتر از آنچه که واقعا به آن نیاز دارید برسید.

نحوه خواندن جدول بار جرثقیل

پیش از اینکه یک جرثقیل را اجاره کنید، حمل کنید یا به کار بگیرید، بایستی جدول بار همان مدل را بررسی کنید. همه افراد مرتبط، از اپراتور جرثقیل گرفته تا سرپرستان و حتی فروشندگان جرثقیل باید توانایی خواندن و استفاده از جدول بار  Loadchart را داشته باشند. در اینجا به آموزش خواندن جدول بار جرثقیل می‌پردازیم:

برای اینکار از جدول بار یک مدل جرثقیل بوم تلسکوپی با بیشترین ظرفیت 45 تن استفاده شده است.

ابعاد و وزن

در بخشی از این جدول، ابعاد جرثقیل آورده می‌شود. که حاوی اطاعاتی در مورد کار با جرثقیل در حالتی که جک‌های تعادلی باز شده اند، وزن در هنگام جابجایی و ابعاد دیگر است. دانستن این اطلاعات به خصوص هنگامی که در یک فضای محدود کار می‌کنیم بسیار حیاتی است. وزن حمل و نقل که در پایین نشان داده شده است، کشنده‌ای که بایستی برای این منظور استفاده شود را نمایش می‌دهد، همچنین نحوه قرار گیری جرثقیل روی کشنده، و اینکه چه مجوز‌هایی برای انتقال جرثقیل به سایت کاری نیاز است را در بر می‌گیرد.

ابعاد و وزن در لود چارت

در جدول بالا، عدد اول وزن کلی جرثقیل را نشان می‌دهد. در دو ستون بعدی، فلش‌ها مقدار وزن باری را که برای محور تعیین شده، بسته به نوع تجهیزات کمکی که نصب شده مورد نیاز است را نشان می‌دهد.

3

ظرفیت بالابری

ظرفیت بالابری

در بالای این جدول، اعداد برای زمانی که از وزنه تعادل ۶٫۵ تن استفاده شده، و جک‌های تعادلی به طور کامل باز شده‌اند، نشان داده شده است. اعداد ثبت شده در سمت چپ جدول، شعاع کاری را نشان می‌دهند. که عبارت است از فاصله‌ی مرکز ثقل جرثقیل از مرکز ثقل بار.

مثال: شما می‌خواهید بار ۱۵ تنی را در فاصله ۲۵ فوت (۷٫۶۲ متر) بردارید. این فاصله از مرکز ثقل جرثقیل تا مرکز ثقل بار به صورت افقی محاسبه شده است. وقتی که شعاع کاری را فهمیدید، با استفاده از جدول فوق شعاع کاری متناظر را یافته و بیشترین ظرفیت نظیر آن را در سطر مقابل بیابید. و به این طریق مشخص خواهد شد که بوم را چقدر باز کنید. که در این مثال ۴۵ فوت است.

بایستی اشاره کنیم که همواره بیشترین ظرفیت بالابری در کم‌ترین ارتفاع باز شدگی بوم به دست می‌آید، و در حالتی که جک‌های تعادلی به صورت کامل و صحیح باز شده‌اند. با اینکه بیشترین ظرفیت این جرثقیل ۴۵ تن است، ولی هرگونه شعاع کاری بیشتر یا ارتفاع بالا‌تر، بیشترین ظرفیت را به صورت چشمگیری کاهش می‌دهد.

محدوده‌ی بالابری

محدوده بالابری درست مثل ظرفیت‌های بالابری مهم است. و معمولا در اکثر جداول بار موجود است که نشان می‌دهد چه طولی از بوم برای لیفت کردن بار در یک شعاع و ارتفاع مشخص نیاز خواهد بود.

مثال: می‌خواهید باری را از شعاع کاری ۳۰ فوت برداشته و به بالای ساختمان در ارتفاع ۶۵ فوت (۱۹٫۸۲ متری) انتقال دهید. با استفاده از جدول محدوده‌های بالابری میبینید که بوم را باید به میزان ۶۹ فوت (حدود ۲۱ متر) باز کنید.

محدوده بالابری در جدول بار جرثقیل

زوایای بالابری

این جدول بیشترین مقدار بالابری را زمانی که از بوم کمکی استفاده می‌شود، نشان می‌دهد. بالابری‌ها با طول بوم کمکی ۳۲و ۴۹ فوت (در حالی که بوم اصلی به مقدار ۱۰۵ فوت باز شده است) نمایش داده شده است. با زوایای بالابری بیشتر، مقدار ماکزیمم ظرفیت بالابری کاهش می‌یابد. در جرثقیل بوم تلسکوپی، می‌توان به صورت اتوماتیک از داخل کابین اپراتور، زاویه را تنظیم کرد. در جرثقیل بوم خشک مطمئنا این زاویه ثابت است.

زوایای بالابری جدول بار جرثقیل

جرثقیل در حال حرکت

این جدول، ظرفیت‌های بالابری را در حالت باربرداری و حرکت نشان می‌دهد. در اینجا وزن کلی قابل حمل در زاویه کاری ۳۶۰ درجه و حالتی که جرثقیل روی چرخ‌ها قرار دارد، وزن کلی وقتی که در زاویه صفر، به آرامی چرخش صورت می‌گیرد، و وزن کلی قابل حمل هنگامی که با سرعت ۲٫۵ مایل بر ساعت (۴ کیلومتر بر ساعت) حرکت صورت می‌گیرد، نشان داده شده است. ستون سمت چپ، همچنان شعاع کاری را نشان می‌دهد و ستون سمت راست، بیشترین طول بوم را در این حالت نشان می‌دهد.

7

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

WeCreativez WhatsApp Support
چطور می‌تونم کمکتون کنم؟